Zamek w Łapalicach
Zamek w Łapalicach to niezwykła budowla, która powstała w latach osiemdziesiątych i wygląda dzisiaj tak jak na zdjęciach… A zaczęło się zupełnie banalnie od uzyskania pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego przez znanego producenta mebli Stanisława Kazimierczaka. Budowany obiekt rozrósł się jednak do wymarzonych przez twórcę rozmiarów. To oczywiście nie spodobało się urzędnikom, którzy wstrzymali budowę…
Budowla z duszą
Ta niezwykła historia miałaby może swój zwyczajny koniec, gdyby nie wyjątkowość całej inwestycji. Zamek w Łapalicach po prostu zachwyca wyglądem i przemyślanymi rozwiązaniami już od pierwszego wrażenia. Patrząc na schody, komnaty, wieżyczki, detale widać dbałość o to by nie była to zwyczajna budowla taka jak setki innych.
Poruszając się we wnętrzach i przechodząc do kolejnych etapów wciąż jesteśmy zaskakiwani czymś nowym, każde drzwi otwierają jakby inną perspektywę. To z pewnością wpłynęło na niezwykłą popularność tego obiektu.
Położenie zamku
Znajduje się on opodal jeziora w niewielkiej ale pięknej wsi Łapalice na Kaszubach i w zasadzie mógłby być zupełnie zapomniany i opuszczony, ale setki lub tysiące zwiedzających dały mu drugą duszę. Widać że jest potrzebny i żyje swoim drugim życiem.
Ludzie, którzy tu przychodzą, śmieją się, rozmawiają, cieszą i zachowują się jak w miejscu, w którym się dobrze i swobodnie czują…
Ten zamek ma coś w sobie…
Ten zamek po prostu ma dar przyciągania 🙂 Zbudowany jest z czerwonej cegły, tzw pustaka, a spore wrażenie robią sufity wykonane z drewna. Widać dbałość o efekt i nawiązanie do tradycji średniowiecznej. Otoczenie sprzyja również tajemnicy zamku. Głębokie zarośla, oraz teren bagienny i podmokły dopełnia efektu. To daje również wspaniałą możliwość odpoczynku na łonie natury. Aż chciało by się tu zostać i odpoczywać w wieżyczce, a rano z góry podziwiać okoliczną naturę.
Co dalej z zamkiem…
Najnowsze wiadomości wydają się być optymistyczne dla dalszej historii tej niezwykłej budowli. Otóż wszystko wygląda na to, że właściciel będzie mógł kontynuować inwestycję i ją zakończyć, jednak pytanie czy będzie miał wystarczające środki na tak skomplikowane i drogie dzieło. Zapewne znalazł by się też inwestor, który mógłby zakończyć ten niezwykły projekt, który już dzisiaj stał się atrakcją turystyczną.
Ta niewątpliwa atrakcja turystyczna to po prostu “must see” na mapie naszego kraju!
- Obserwacje gwiazd w Parku Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach
- Egipt- drzwi do Afryki. Co warto wiedzieć przed podróżą?
- Sardynia- wyspa długowieczności
- Ruchome wydmy w Łebie
- Kreta- co warto zobaczyć?
Pingback: Ruchome wydmy w Łebie - oPodróżowaniu-Blog o Podróżach