Dokąd jechać?

Cypr- informacje praktyczne i atrakcje.

Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 5]

Czy Cypr jest dobrym miejscem do odpoczynku zimą? Wydaje się na pierwszy rzut oka, że tak. Jednak zależy czego od urlopu oczekujemy. Jeżeli szukamy gwarantowanej słonecznej pogody i miłych temperatur to niestety nie, ale jeżeli nie przeszkadza nam zachmurzenie, gdzieniegdzie słońce, czasami deszcz i temperatura od 13-19 stopni-  to jest to miejsce dobre na urlop.

Nocleg na Cyprze

Cypr skała Afrodyty
Cypr skała Afrodyty

Jeżeli już przylecicie na Cypr zimą to polecam nie rezerwować sobie noclegu z góry tylko skorzystać z wielu aplikacji z pogodą live i online i podążać z miejscowości do miejscowości szukając słońca. Z reguły okolice najbardziej wysunięte na południe np. okolice miasta Pafos są najbardziej słoneczne zimą, ale nie ma tu złotej reguły.

Samochód na Cyprze

Na wyspie funkcjonuje wiele wypożyczalni aut. Są tu również prywatne firmy prowadzone przez naszych rodaków. Wypożyczycie tam auto bez blokowania depozytu na karcie, co jest dość ważne z uwagi na obowiązujący na Cyprze ruch lewostronny – po prostu łatwiej tu o wypadek. Strona int tej wypożyczalni to: generalcarhire.com.cy . Polecam wynajem auta z automatyczną skrzynią, to bardzo ułatwia podróżowanie po Cyprze, odpadają ciągłe próby zmiany biegów klamką od drzwi po prawej stronie. 

Atrakcje na Cyprze

Okolice Pafos to fajna baza wypadowa, tu znajduje się m.in. park narodowy i wąwóz Gorge. Wycieczka wąskimi dróżkami wśród wysokich skał, zieleni i spływającej wody na pewno przypadnie Wam do gustu. Tym bardziej że co kilkadziesiąt metrów trzeba skakać po śliskich kamieniach lub przeprawiać się na bosaka, co kto woli. Jednak nie wybierajcie się tam w deszczowy dzień, gdyż skały grożą zgodnie z ostrzeżeniami osunięciem… Po drodze do wąwozu warto zajechać nad plażę żółwi, jest to gatunek chroniony, plaża w momencie wykluwania się tych rzadkich zwierząt jest niedostępna do zwiedzania. Aby poruszać się od wąwozu dalej wzdłuż wybrzeża na południe trzeba wynająć pojazd terenowy 4×4 z uwagi na offroad i brak asfaltu. Za to przygoda jest tu gwarantowana. Jeżeli wynajmiecie zwykłą osobówkę nie zapuszczajcie się w te rejony, gdyż wypożyczalnie zastrzegają sobie prawo do obciążenia klienta za ewentualne szkody spowodowane zjeżdżaniem z utwardzonych dróg.

Cypr-most-miłości
Cypr-most-miłości

Turystyczne miejscowości na Cyprze takie jak Agija Napa – to jedno z najbrzydszych miast turystycznych jakie w życiu widziałem – są zimą całkiem wymarłe. Nie dzieje się tu dosłownie nic. Pozamykane są hotele, bary, restauracje itd. Tu widać jak na dłoni wpływ masowej turystyki na społeczności ludzkie, które nie są w stanie żyć w sezonie w miejscu głośnym, pełnym imprez i różnych ludzi – i opuszczają to miasto na dobre. Przyjeżdżają tu tylko na sezon letni właściciele biznesów, pracują i zimą wracają do swoich domów, często zapewne poza wyspą. Jeżeli myślicie, że Cypr słynący ze swoich liberalnych przepisów podatkowych to miejsce z zadbanymi miastami, gdzie widać dobrobyt to się mylicie. To chyba te liberalne przepisy i niskie podatki doprowadziły tu do sporej zapaści infrastruktury miejskiej. Chodniki i ulice są często zniszczone, pełne dziur, a domy zaniedbane i zrujnowane i to w centrach miast. W wielu miejscach widać wszechobecną biedę. Oczywiście są też sklepy dla zamożnych, oraz dzielnice ludzi bogatych.

Jedzenie na Cyprze jest bardzo smaczne. Wprawdzie nie spotkacie tu ryb i owoców morza w menu tak często jak np. Na Krecie, lub Kanarach, jednak typowe greckie potrawy są bardzo smacznie przyrządzane, a ceny nie odbiegają od tych na kontynencie. Żeby zjeść porządny obiad trzeba wydać około 10-12 Euro na osobę w restauracji.

Łeba wydmy wędrujące

Ruchome wydmy w Łebie

Wędrujące wydmy w Łebie w Słowińskim Parku Narodowym to fenomen na skalę światową. Piękne krajobrazy,…
Read More

Jeden komentarz do “Cypr- informacje praktyczne i atrakcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.