AfrykaEgipt

Egipt- drzwi do Afryki. Co warto wiedzieć przed podróżą?

Click to rate this post!
[Total: 8 Average: 5]

Egipt łączy wszystkie zalety znakomitej destynacji na urlop. Posiada piękne plaże nad Morzem Czerwonym z niezwykłą rafą koralową. Zachwyca egzotyką krajobrazów i mieszkańców. Wspaniała historia tego kraju z pewnością zaciekawi nas w przerwie od opalania. To naprawdę wyjątkowe miejsce i na dodatek tylko 4 godziny samolotem od Polski!

1.Kiedy lecieć do Egiptu
2. Jak rezerwować loty
3.Na co uważać podczas pobytu? Co jest dla nas egzotyczne gdy jedziemy do Egiptu pierwszy raz?
4.Co zwiedzać w Egipcie?


Kiedy lecieć do Egiptu?

Egipt można odwiedzać cały rok. Jednak podczas lata czyli w lipcu bądź sierpniu upały są tak intensywne, że będą dla każdego nieznośne. Polecam zatem okres zimowy, czyli od grudnia do lutego. My byliśmy od 19. stycznia i pogoda była znakomita. Temperatury w ciągu dnia dochodziły do 30 stopni, wieczory i noce były chłodne, nawet w okolicach 13-15 stopni celsjusza. Woda była bardzo ciepła – temperatura dochodziła do ponad 25 stopni, więc można było godzinami snorklować i nurkować. W okolicach Safaga i Hurghady nie było zbyt wietrznie, dlatego udały nam się wycieczki na nurkowanie miejscowym statkiem.

Kiedy rezerwować lot do Egiptu?

Wydaje się że najepiej jak najwcześniej. Teoretycznie tak, jednak okazało się że nie do końca tak jest. Rzeczywiście od naszej rezerwacji w listopadzie, ceny w biurze TUI systematycznie, ale delikatnie rosły. Jednak przed samymi świętami 22.12 spadły o ponad 30-40% i wtedy był najlepszy czas na rezerwowanie. Później było już tylko drożej. Wniosek z tego zatem taki: czekajmy do kilku dni przed świętami i wtedy rezerwujmy!

Jak przygotować się do podróży do Egiptu?

Co warto zabrać ze sobą na wakacje w Egipcie? Zdecydowanie polecam ekwipunek do snorkelingu i nurkowania. Czyli dobrą maskę do nurkowania, rurkę, okulary pływackie, płetwy, oraz jeżeli ktoś ma to piankę minimum 3 mm, a najlepiej 5 mm.
Świat podwodny w Morzu Czerwonym jest tak niezwykły i egzotyczny, że po prostu trzeba to zobaczyć przynajmniej raz w życiu na żywo!
Nie polecam tanich masek i ekwipunku amatorskiego, chociażby z sieci takich jak Decathlon czy podobnych, gdyż tylko będziecie się denerwowali, że maska zaparowana, lub wciąż przepuszcza wodę.


Warto udać się do profesjonalnego sklepu nurkowego i zainwestować w coś lepszego. Ja np. używam: Reveal x2 Aqualung, bardzo dobra i profesjonalna maska. Możecie ją kupić np. tutaj: https://marketnurkowy.com/pl/p/Maska-Aqualung-Reveal-X2/1058 Polecam szczególnie osobistą wizytę w tym sklepie w Gdyni, bardzo profesjonalna i miła obsługa!
Poza tym oczywiście krem do opalania, z faktorem minimum 16, lub 20. Nie zapominajmy o kapsułkach z “dobrymi bakteriami”, oraz środkach na biegunkę, gdyby was złapała “zemsta faraonów ;).

Na co uważać podczas pobytu? Co jest dla nas egzotyczne gdy jedziemy do Egiptu pierwszy raz?

Targowanie się

Niewątpliwie zaskakująca i odmienna dla nas Europejczyków będzie nastawienie sprzedawców, a szczególnie ich natarczywość. Również wszechobecne targowanie się to element kultury i codzienność w sklepach, na bazarach a nawet w aptekach. Do tego trzeba się przyzwyczaić i z tym żyć traktując to jako element kultury i kontaktowania się z Egipcjanami. Nie możemy się na to obrażać, ani reagować nerwowo. Najlepiej traktować to jako element rozmowy i poznawania nowych ludzi. Jednak gdy nie jesteśmy zainteresowani trzeba być stanowczym, gdyż wahanie tylko ośmiela sprzedawcę do dalszej licytacji.


Pamiętajmy, że gdy podamy już swoją cenę oznacza to że jesteśmy zainteresowani zakupem i wówczas powinniśmy licytować do końca. Najlepiej gdy sprzedawca poda swoją cenę, od razu podać swoją przynajmniej o 70% niższą. Egipcjanie wiedzą skąd przyjeżdżamy i jaki poziom życia jest w Europie, oraz za ile mogą nam sprzedać swoje towary. Zazwyczaj cena jest dwukrotnie wyższa niż ta za jaką możemy dany towar lub usługę kupić. Targujmy się zatem wytrwale, a z pewnością będziemy zadowoleni z zakupów.

Zemsta Faraonów


Słynna wśród turystów jest też tzw: “zemsta faraonów”, czyli problemy żołądkowe spowodowane zanieczyszczoną wodą, obecną nawet w hotelach, wodzie z kranu itd. Nas osobiście to nie spotkało, ale znamy takich, którzy bardzo cierpieli cały urlop.
Niektórzy z pracujących w hotelach krajan twierdzą, że zanieczyszczoną wodę mają te hotele, które nie posiadają właśnych ujęć. Ciężko mi to zweryfikować, gdyż trudno to na miejscu sprawdzić, ale warto może przed podróżą zasięgnąć opinii na forach o wybranym hotelu.

Aby tego uniknąć, lub zmniejszyć ryzyko polecam: spożywać kompleks bakterii w kapsułkach przynajmniej tydzień przed wyjazdem, oraz unikać spożywania owoców podawanych na targach, oraz picie wody tylko butelkowanej.

Bakszysz

Kolejną różnicą jest zwyczajowy bakszysz, czyli napiwek za usługę którą otrzymaliśmy. Egipcjanie są często dość natarczywi i potrafią przypomnieć o napiwku. My np. w hotelu poprosiliśmy o pokój z widokiem na plażę, a recepcjonista kilkukrotnie powtarzał, że dał nam najlepszy pokój jaki miał 😉 Warto zatem mieć ze sobą jednodolarówki po to by mieć gotówkę na napiwki.

W wielu lokalizacjach turystycznych miejscowi potrafią proponować turystom dodatkowe atrakcje. Np nam miejscowy Egipcjanin przy oglądaniu świątyni Królowej Hatsepszut zaproponował, że pokaże lepszy widok na grobowiec. Po dojściu na miejsce zażądał oczywiście dodatkowej opłaty. Miejscowi często proszą też turystów o telefony komórkowe obiecując wykonanie zdjęcia, jednak nasz przewodnik na wycieczce odradzał takich kontaktów mówiąc, że trzeba będzie zapewne odkupić telefon lub co gorsza można czasami paść też ofiarą złodzieja.

Co warto zobaczyć w Egipcie?

Jeżeli wylądujecie w Hurghadzie, a robi to sporo rodaków to proponuję aby zwiedzić na początek kilka miejsc w samym mieście. Na pewno warto zobaczyć sobie centrum miasta przy porcie. Jest egzotyczne i niezwykłe dla Europejczyka. Warto zobaczyć miejsca typowe dla życia mieszkańców, takie jak np. targ rybny. Można zobaczyć tu dziesiątki niezwykłych dla nas gatunków ryb, lub zwierząt wodnych. Obok targu znajduje się niewielki meczet Al Mina. Aby go zwiedzić kobiety muszą zaopatrzyć się odpłatnie w nakrycie całego ciała, mężczyżni mogą wejść do wnętrza nawet w krótkich spodenkach.

W bliskiej okolicy znajduje się port, oraz wyjątkowa stocznia jachtowa. Budują tu luksusowe jednostki z litego drewna (!). Co zadziwiające, miejsce to jest otwarte dla zwiedzających, można wejść i dosłownie patrzeć z bliska jak wygląda proces powstawania tych niezwykłych jachtów! Już sam spacer po tym niezwykłym mieście będzie dla nas bardzo atrakcyjny.

Warto zjeść w miejscowej restauracji, gdzie ceny są dużo nizsze niż w Europie.

Niewątpliwie atrakcją Egiptu są wspaniałe starożytne budowle umiejscowione w Dolinie Królów, piramidy w Gizie czy Świątynia Królowej Hatszepsut. Te miejsca trzeba odwiedzić aby wyrobić sobie zdanie o wspaniałej kulturze i historii tego kraju.

Jeden komentarz do “Egipt- drzwi do Afryki. Co warto wiedzieć przed podróżą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.