Miejsca niezwykłe

Torpedownia w Gdyni Babie Doły

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 5]

Torpedownia w Gdyni Babich Dołach (niem. Hexengrund) to obiekt pozostały po II Wojnie Światowej w odległości około 300 m od brzegu plaży. To tu znajdował się skład torped i urządzenia do ich próbnego odpalania, umieszczone przy dnie morskim.  Po wojnie urządzenia torpedowni zostały zdemontowane przez sowietów i wywiezione z Polski, ale prawdopodobnie nigdy ich nigdzie już nie zamontowano.
Obiekt torpedowni powoli niszczał i stał się już tylko atrakcją turystyczną, odwiedzaną czasami także przez nurków, żeglarzy i wodniaków.
Do torpedowni prowadziło niegdyś także molo, które zostało częściowo wysadzone. Resztki mola do dzisiaj można tu zobaczyć. Są one zresztą wdzięcznym obiektem dla fotografików, których tu zawsze sporo. Dookoła roztacza się piękna plaża z drobnym piaskiem i malowniczy nadmorski krajobraz. Latem jest to świetne miejsce na odpoczynek na bałtyckiej plaży.

Niektórzy organizują rejsy i wypady w okolice torpedowni aby móc z bliska obejrzeć ten historyczny obiekt.

W ostatnim czasie powstały plany zagospodarowania i projekty architektoniczne dla tego ciekawego obiektu. Jednym z pomysłów jest m.in. ulokowanie tu klasztoru, miejsca odosobnienia… Prawda że ciekawy pomysł? 🙂 

 

  • torpedownia babie doły gdynia
  • torpedownia babie doły gdynia
Torpedownia Babie Doły
Łeba wydmy wędrujące

Ruchome wydmy w Łebie

Wędrujące wydmy w Łebie w Słowińskim Parku Narodowym to fenomen na skalę światową. Piękne krajobrazy,…
Read More

3 komentarze do “Torpedownia w Gdyni Babie Doły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.