Wycieczki na Litwę z Mazur
Jednodniowa wycieczka na Litwę
Jeżeli przyjedziecie już na Mazury, powinniście zaplanować sobie kilka wycieczek w bliższą lub dalszą okolicę. Na taką imprezę możecie poświęcić jeden, lub dwa dni. Jeśli pojawicie się w Giżycku– do czego szczególnie zachęcam wybierając wycieczkę jednodniową- wyjedziecie w kierunku Litwy we wczesnych godzinach porannych, a powrócicie zwiedziwszy Wilno i Troki pod wieczór.
Litwa jest niezwykle ciekawym krajem, który tak jak Polska dokonuje wielu przemian , przekształca się i zmienia. Jednak podobnie jak z naszego kraju wyjeżdża z Litwy wciąż wielu młodych ludzi, szczególnie w kierunku Anglii, Irlandii i Niemiec. I chyba nie powinno to dziwić, gdyż zarobki na Litwie są niskie, a ceny i koszty życia przewyższają nasze. Pamiętam, jak przybyłem z rodziną dwa lata temu już pod wieczór do Wilna (2010 rok). Zaskoczyła nas ciemność panująca na ulicach miasta. Wrażenie było podobne jak w polskich miastach w latach 70 -tych. Jadąc drogami na Litwie możecie nagle z drogi asfaltowej, która na mapach oznaczona jest jako asfaltowa droga do ruchu samochodowego wjechać na zwykłą szutrówkę, którą poruszają się osobówki. Robi to niezwykłe wrażenie. Litewskie autostrady, są bardzo dobre, a ruch jest niewielki. Uważać jedynie należy na słone mandaty za przekroczenie prędkości- jak słyszałem- w wysokości nawet powyżej 1000 złotych!
Wycieczka do Wilna
Miastem, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc na Litwie jest oczywiście stolica tego państwa- piękne barokowe Wilno. Miasto to związane jest z historią Polski- znajdziecie tu wiele polskich śladów. Wielu słynnych Polaków, a także zwykłych mieszkańców ówczesnego polskiego Wilna leży pochowanych na cmentarzu na Rossie, na grobach znajdziecie wiele polskich i swojsko -brzmiących nazwisk. Znajduje się tu m.in. grób z sercem marszałka Józefa Piłsudskiego. W Wilnie poza cmentarzem na Rossie musicie koniecznie zobaczyć starówkę- czyli najciekawszą historycznie część miasta z m.in Kościołem św. Anny, który szczególnie zachwycił Napoleona, oraz wejść, lub wjechać na wzgórze zamkowe na którym znajduje się Baszta – Wieża Giedymina otwierająca wspaniałą panoramę miasta.
Miejscem szczególnym dla duchowości Litwy i Polski jest Ostra Brama z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej przed który pielgrzymują Litwini i Polacy. Ważnym miejscem dla nas jest również dom, w którym przez pewien czas mieszkał Adam Mickiewicz. Niestety zaszłości historyczne, bieżąca polityka, oraz dążenie Litwinów do silnego zaznaczenia swojej odrębności narodowościowej i kulturalnej widoczne jest na co dzień w życiu społeczności, która z dużą rezerwą odnosi się do kultury polskiej. Objawia się to również w codziennym życiu- udając się poza Wilno i chcąc skorzystać z przysmaków miejscowej kuchni otrzymacie menu, w którym na próżno będziecie szukać polskiego odpowiednika, mimo tego, że wokół spotkacie dziesiątki polskich turystów. Wyjątkiem jest miasto-kurort: Druskienniki z Centrum Wodnej Rozrywki. W samym Wilnie język polski słychać bardzo często, w restauracjach jest również menu w naszym języku. Z litewskich przysmaków polecam przede wszystkim znakomity chłodnik litewski, słynne Cepeliny- czyli kartacze z ciasta ziemniaczanego z nadzieniem mięsnym, kwas chlebowy, oraz doskonały ciemny chleb z dodatkiem kminku. Warto spróbować, oraz kupić do domu znakomite litewskie miody pitne!
Mierzeja Kurońska – piękniej niż na plażach Hiszpanii!
Szczególnie warta polecenia jest wycieczka w kierunku nadbałtyckich plaż Litwy. Jadąc przez Kowno- gdzie też warto zatrzymać się na krótkie sightseeing i obiad- dotrzecie autostradą A 1 do Kłajpedy- tam musicie udać się na prom, którym to przeprawicie się na drugą stronę na wąski pas nabrzeża będący obszarem chronionym przyrody zwanym Mierzeją Kurońską. Litwini dbają o swoje parki narodowe wykorzystując w tym celu ruch turystyczny, dlatego nie zdziwcie się jak po kilkudziesięciu metrach od nabrzeża zobaczycie szlaban, który otworzy się dopiero wtedy, gdy uiścicie opłatę za przejazd. To co ujrzycie za szlabanem warte jest Waszego czasu! Cudowne, czyste, pełne drobniutkiego, białego piasku plaże, ogromne wydmy, lasy pachnące żywicą i czysta woda Bałtyku urzeknie każdego miłośnika urlopu nad wodą.
Wilno i Troki w jeden dzień
Wycieczki do Wilna i zamku krzyżackiego w Trokach z Mazur z miast takich jak m.in.: Giżycko, Mikołajki, Suwałki, Olecko organizuje nasze giżyckie biuro podróży: “Visitours“. Na stronach biura znajduje się program, oraz jest możliwość bezpośredniej rezerwacji miejsc.
Pingback: Berlin staje się centrum targowym Europy | oPodróżowaniu
Pingback: Giżycko jest miastem, które w tym roku obchodzi swoje 400-setne urodziny... | oPodróżowaniu
Pingback: Węgorzewski jarmark kultury ludowej | oPodróżowaniu
Na Litwie byłem raz w zeszłym roku, ale to wystarczy, żeby zakochać się w ty kraju. Nocowałem w Wilnie przez parę dni i jest to jedno z piękniejszych miast jakie miałem okazję odwiedzić. Mnóstwo atrakcji, dobre jedzenie i mili ludzie.