Mazury

Na malowniczym szlaku Krutyni

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Krutynia to niezwykła rzeka na Mazurach, znakomita do turystyki wodnej, spływów kajakowych z całymi rodzinami. Bez wątpienia zachwyca ona malowniczością, pięknem natury, czystą wodą, światem zwierząt i ptactwa, spokojem i widokami. Warto wybrać się tutaj np na cały tydzień na spływ kajakowy.  Nad rzeką można nocować w namiotach, lub specjalnie do tego celu przeznaczonych drewnianych domkach drewnianych. Znajdziecie je w tzw stanicach wodnych PTTK rozsianych nad rzeką.

Wyjątkową miejscowością na szlaku rzeki Krutyni jest niewielka turystyczna wioska Krutyń. To tu tradycja miesza się z nowoczesnością.

Spotkacie tu dawnych flisaków, na tzw łódkach pychówkach. Pchają oni łodzie/ gondole z turystami w górę rzeki pokazując wspaniały krajobraz Krutyni, mazurskiej królowej rzek. 

W wiosce możecie także zjeść obiad w jednej z wielu restauracji, oraz zrobić zakupy na miejscowym bazarze.

Jednak najciekawszy jest sam spływ. Poniżej Krutyni przepływacie przez niewielkie jezioro i dopływacie do młyna wodnego, gdzie trzeba przenieść kajak, lub pozwolić zrobić to miejscowym dzieciom za niewielką opłatą.

Obejrzyjcie zdjęcia, które udało mi się zrobić podczas krótkiej jednodniowej wyprawy, malowniczym szlakiem Krutyni, od miejscowości Zgon przez jeziora: Mokre i Krutyńskie. Jest to jeden z bardziej dzikich etapów rzeki Krutyni w zasadzie pozbawiony turystycznych udogodnień jak bary, stanice, przystanie itd. Płynie się tu wzdłuż jeziora i później głęboko w lesie. Miłego oglądania!

Łeba wydmy wędrujące

Ruchome wydmy w Łebie

Wędrujące wydmy w Łebie w Słowińskim Parku Narodowym to fenomen na skalę światową. Piękne krajobrazy,…
Czytaj więcej

6 komentarzy do “Na malowniczym szlaku Krutyni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.